Jump to content

A bárányszámlálgatás árnyoldala, avagy az alváshiány hatásmechanizmusa

2016. 08. 08. 09:00

Csipkerózsika idejében aligha akadt annyi alvásproblémával és kialvatlansággal küzdő ember, mint manapság. Nem is csoda, ha a szervezet egy idő után bedobja a törülközőt, és ijesztő tüneteket produkál. Apropó, tudod mit művel a szervezetteddel az alváshiány?

A kialvatlanság lassan népbetegséggé válik, minden harmadik magyar szenvedett már éjszakai felébredéstől, elalvási nehézségtől, sőt átmeneti inszomniától is. A periodikusan felbukkanó vagy tartósan fennálló alvásproblémák mellett nem szabad megfeledkezni a pihenés minőségéről sem, mert a közhiedelemmel ellentétben az is lehet fáradékony, aki napi nyolc órát pihen.

Legyen szó bármelyik változatról is, egy biztos: rövid idő után érezteti hatását a kialvatlanság, és nem is gondolnánk, hogy mi mindenre befolyással van.

Tünetek, amelyek hátterében nem halálos kór, csupán az alváshiány áll

Azt mindenki tudja, hogy nem érdemes ujjat húzni a fáradt emberrel, már csak azért sem, mert morcosabb, frusztráltabb, mint általában, de azzal viszont kevesebben vannak tisztában, hogy a kialvatlanság többek között a szexuális életre, a memóriára, és a testsúlyra is hatással van. Sőt, mondhatni feje tetejére állítja a szervezetet. Épp ezért, mielőtt halálos kórt diagnosztizálnál a hirtelen jött tünetek miatt, inkább aludj egy nagyot, mert sok minden visszavezethető a megrövidült alvásidőre.

A kialvatlanság hosszú távon komoly szívproblémákat okozhat

Az alvásproblémák és krónikus alvászavar növeli a szívbetegség, a szívroham és stroke kockázatát, illetve magas vérnyomáshoz, szívritmuszavarhoz vezethet. Egyes tanulmányok a diabétesz bizonyos típusának felbukkanását is innen származtatják. A szívdobogás érzet és mellkasi fájdalom intő jele a fentieknek.

A kevés alvás libidócsökkenést eredményez

A Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism orvosi szaklapban publikált kutatási eredmények arról számoltak be, hogy az alvási apnoe és rossz minőségű alvás a férfiak és nők esetében is csökkenti a szexuális étvágyat és a romantikus együttlét iránti érdeklődést is. Mindkét esetben az alváshiánnyal összefüggésbe hozható hormoncsökkenés áll a háttérben.

Az agyunkra is kihat, ha nem alszunk eleget

A kialvatlanság lassítja és károsítja a kognitív folyamatokat. Először a figyelem elkalandozása és a koncentrációs készség csökkenése lesz jellemző, majd az érvelés és a problémamegoldás nehézsége.

Az alváshiány a memóriára is negatív hatással van, ugyanis az éjszaka folyamán, az agy szelektálja és feldolgozza a befogadott információkat. Emlékképekként raktározza a fontos dolgokat az előző napról, így képződnek az emlékek. Alvás híján ez a folyamat nehézkessé válik, így ne lepődj meg, ha azt veszed észre, hogy keresgéled a szavakat és emlékeid is csak a sokadik hívó szóra bújnak elő.

Az alváshiány depresszióba taszít

Egy 2007-es amerikai kutatás során 10.000 ember alvási szokásait vizsgálták. Közülük az álmatlanságban szenvedők ötször hajlamosabbak voltak depresszióra, illetve a depressziós vagy szorongásos tüneteket produkálók is kevesebb időt töltenek pihenéssel, mint jól alvó társaik.

A rossz minőségű alvás, vagy kialvatlanság nem csak testi, de mentális kimerültséget is okoz, ami az érzelmek feletti kontrolvesztéssel is társulhat. Jellemzően hangulatingadozás, világvége-hangulat, frusztráció és szorongás a kísérő tünetei az alváshiányból fakadó depresszív kedélyállapotnak.

A kialvatlanság öregít, és blokkolja a „fiatalsághormont”

A beauty sleep egy divatos, trendi szó volt idáig, ugyanis most értelmet nyert. A gyakorlatban bebizonyosodott, hogy az alvásnak tényleg szépítő hatása van. Éjszaka a bőrünk és szervezetünk újjáéled, regenerálódik, ami a hormonváltozásnak tudható be.

Az alvás során a kortizol azaz stresszhormon szintje csökken, míg a kollagéné és növekedési hormoné növekszik. Előbbi a feszes, telt és puha bőrért, utóbbi pedig az öregedésgátlásért, azaz az izmok, a bőr és a csontok egészségéért felelős.

Ám a megrövidült pihenési idő ennek ellentétét eredményezi, és hosszú távon ráncos, fakó bőrhöz, törékeny csontokhoz és legyengült izmokhoz vezet.

Ha nem alszol, meghízol

Egy 2014-es tanulmány szerint azok az emberek, akik kevesebb, mint hat órát töltenek pihenéssel 30%-kal könnyebben híznak el, mint azok, akik rendszeresen hét vagy kilenc órát szunyókálnak. Ez a leptin, a ghrelin és az alvásidő egymásra hatásából fakad.

A leptin az egyik legfontosabb zsírégető hormon, ami a ghrelin azaz az éhség hormon szabályoz. A megrövidült alvásidő során a leptin szintje csökken, a ghreliné pedig növekszik, így a szervezet energiaszükséglete is átalakul, fokozódik, így a kalória bevitel is nő. Ez a mindennapokban farkaséhség képében ölt testet.

A kialvatlanság és a balesetek egyenlete

A brit, National Highway Traffic Safety Administration becslése szerint 100.000 balesetből 1550 halálos kimenetelű történik évente, ami a kialvatlanságra vezethető vissza. A rossz minőségű vagy kevés alvás egyszerűen kimeríti a szervezetet, aminek következtében a reakció idő is megduplázódik, és a figyelem is tompul.

Summa summarum

Az alvásproblémák tucatnyi módon képesek hatni a szervezetre. A rövid alvásciklus kimeríti a szervezetet, az agyat és a szívre is felesleges terhet ró. Ezek együttes hatása a szervezet minden pontján megmutatkozik.

A kialvatlanságért okolhatjuk a globalizációtól kezdve a rossz ágymatracon át az éjszakai holdállásig mindent, de egyet nem szabad elfelejteni, úrrá lehetünk rajta, ha ignoráljuk az elektromos kütyük vonzó kék fényét lefekvés előtt legalább két órával, és helyette a sportolást helyezzük előtérbe.

 

 Forrás: Ház és Otthon | Marmalade | Kép: sheknows