Áder János köztársasági elnök az elmúlt években számos alkalommal hívta fel a figyelmet a Földet fenyegető vízválságra. A 2018-as Víz Világfórumon, Brazíliavárosban is cselekvésre ösztönözte a résztvevőket.
A köztársasági elnök már több alkalommal – így például a 2016-os Budapesti Víz Világtalálkozón is – rámutatott a klímaváltozás és a vízválság közötti összefüggésre. A fenntartható fejlődési célok elérése és a klímaváltozás elleni küzdelem sikerének kulcskérdése is,
hogy a vízproblémát, a vízgazdálkodással kapcsolatos problémákat meg tudjuk-e oldani. Ha a vizes csatát elvesztjük, akkor biztos, hogy a klímaháborút is elbukjuk. Az a kérdés, hogy lesz-e elegendő vizünk – mondta akkor.
Legutóbb március 18-án, az ENSZ magas szintű vízügyi konferenciájára küldött videóüzenetében fogalmazta meg javaslatait és az előttünk álló feladatokat.
„A vízválság megelőzésére integrált adatbázisokat kell építenünk. Lokális, regionális és globális adatokra van szükségünk, legyen szó árvízi előrejelzésről, aszály-előrejelzésről vagy a vízszennyezés helyéről, módjáról, mértékéről és annak hatásairól. Pontos számításokat kell végeznünk a várható kár mértéke és a megelőzésre fordítandó összegek tekintetében” – magyarázta.
A köztársasági elnök szerint az új gazdasági számításokra azért lenne szükség, hogy lássuk, milyen hatást gyakorolnak beruházásaink a klímára és a vizeinkre. Arról is beszélt, hogy Magyarország jelentős lépéseket tesz a vízválság megelőzéséért, és nemcsak itthon, hanem nemzetközi viszonylatban is.
Világszerte a sok víz, a kevés víz és a szennyezett víz okozza a legnagyobb problémát.
„Magyarországon is jelen van mind a három probléma, noha viszonylag sok vizünk van. Az ország területének 10 százaléka már az elsivatagosodás felé tart. Az a vízválság, amitől tartottunk, hogy ránk tör 15–20–30 év múlva, már jelen idő” – mondta Kőrösi Csaba, a Köztársasági Elnöki Hivatal Környezeti Fenntarthatóság Igazgatóságának igazgatója.
A vízválság megoldásához a nemzetek összefogására van szükség, ugyanis ezek a problémák szorosan kapcsolódnak egymáshoz és nem ismernek határokat.
Hazánkban visszatérő gond a vízszennyezés, amelyet a környező országokból érkező hulladék okoz.
Áder János köztársasági elnök csak az utóbbi fél évben kétszer kérte levélben az ukrán és román elnököt, hogy tekintélyüket vessék latba a közös folyóinkon Magyarországra érkező hulladék megszüntetése érdekében.
A tiszta vízért folytatott küzdelem fontos része lesz a november 29-től december 5-ig tervezett Planet Budapest 2021 elnevezésű fenntarthatósági expó és világtalálkozó. Ennek keretében a Víz- és Klímaügyi Vezetői Testület Magyarországon tart majd munkatalálkozót.