A szúnyog okozta szívférgesség nem vicc, hanem halálos ítélet a kutyának! A szívférgesség a világ sok táján régóta ismert, de Magyarországon először csak 1982-ben ütött fel fejét. 2009 óta pedig egyre több olyan eset is előfordult, amikor a kutya nem hagyta el az ország területét, mégis megfertőződött. A féreg terjedéséért feltételezések szerint a klímaváltozás okolható.
Hogyan terjed, és veszélyes-e a gazdára?
Hivatalosan is kezdetét vette a szúnyogszezon, ami számunkra idegesítő, a kutyák, a macskák és a vadászgörények esetében viszont végzetes is lehet.
A fertőzött állatokból szúnyogcsípéskor a vérrel együtt a féreglárvák is a szúnyogba, mint köztesgazdába kerülnek. Két-három hét, a szúnyogban töltött „érés” után a következő csípéskor egy újabb állatba kerülnek. Itt két-három hónapig főként a kötőszövetben fejlődnek, majd eljutnak a szervezet különféle helyeire. Amikor tüdőartériákba, majd a jobb szívfélbe jutnak, megkapaszkodnak és vérplazmán élnek. További három hónap alatt fejlődnek kifejlett és ivarérett féreggé. A paraziták 7-10 évig is élhetnek az állat testében (amennyiben nem okozzák halálukat), és a 15, a nőstények 30 centiméteresre is megnőhetnek!
Az első 6-7 hónap tünetmentes: ekkor fejlődnek ki a férgek, azt követően, viszont jelentkeznek az első szimptómák. Az állat bágyadttá, fáradékonnyá válik, a végső stádiumban pedig keringési, légzőszervi és szívpanaszok lépnek fel.
A szívférgesség nem csak az állatra veszélyes. A betegségért felelős paraziták az ember egészségét is veszélyeztetik. Noha az ember esetében a szívférgesség nem vezet halálhoz, mert nem fejlődik ki teljesen a testben, attól függetlenül az élősködő a tüdőbe is eljuthat, és gócos elváltozásokat okozva később elpusztul.

Megelőzés, az életet jelentheti!
Számos spot on készítmény vásárolható, amelyek hatásosak a szívférgesség ellen, ami pedig fokozza a védelmet az az évente legalább egyszeri, de inkább kétszeri féregszűrés elvégzése. A kimutatott mikrofiláriák elpusztítására több gyógyszer is van, legkönnyebben használható a nyakra csöpögtethető spot on oldat. A kezelés megkezdése előtt szív ultrahangvizsgálat ajánlott, tisztázandó, hogy egy korábbi fertőzésből eredendően nincsenek-e kifejlett férgek a szívben. Nagyon fontos, hogy egy kezelés semmiképpen nem elegendő, azt hosszabb ideig kell végezni, befejeztével a teszteket meg kell ismételni. A kifejlett férgek elpusztítása gyógyszeresen is lehetséges, de ennek igen komoly veszélye, hogy az elpusztult és elsodródott férgek tüdőembóliát és azonnali halált okozhatnak. Az eljárást a lehető legkörültekintőbben, komoly előkészületek és folyamatos felügyelet mellett szabad csak alkalmazni. A kifejlett férgek eltávolításának újabb módszere a nyaki vénán keresztül történik, egy speciális, kefére emlékeztető szerszám segítségével húzzák ki a férgeket. Nem rutineljárás, csak kevés helyen végzik.