Az IOF2020 célja, hogy az intelligens mezőgazdasági megoldások segítségével erős és fenntartható élelmiszer-értékláncot hozzon létre. A precíziós technológiák használatával és az általános hatékonyság növekedésével csökkenthető a növényvédőszerek és műtrágyák használata.
Kisebb költség, nagyobb haszon
A görög peloponnészoszi régióban dolgozó kutatók a legmodernebb fejlesztéseket – drónokat, szenzorokat – vetik be az olívaolaj-termesztők érdekében. Evangolos Antastasiou, az Athéni Egyetem kutatója évek óta részt vesz az IOF2020 programban. Az agrármérnök komoly fejlődésről számolt be.
A precíziós vagy okos mezőgazdaság keretében már három éve használják az eszközöket, a segítségükkel szerzett információkat pedig továbbítják az agráriumban dolgozóknak, akik így teljesebb képet kaphatnak földjeikről, mondja.
Több helyen elhelyezett szenzorok mérik a talaj elektromos vezetőképességét, ezáltal az egész terület elektronikai viszonyai feltérképezhetők. Az adatok jelzik a különböző részek talajminőségét. A drónokról használt multispektrális kamerák a szakember megfogalmazása szerint olyanok, mintha a levegőből mikroszkóppal vizsgálnák a tájat, és egyszerre látszódna minden fa.
A technológiák alkalmazása révén a gazdálkodók költségei csökkennek, hiszen kevesebb vegyszerre, műtrágyára van szükség, esetleg kevesebbet kell öntözni. Minden egyes olajfa igényeire így egyedileg is tudnak figyelni, ezáltal a költségek mellett a környezeti terhelés is csökken. Az innovatív eljárások a termés minőséget és mennyiséget is pozitívan befolyásolják.
Antastasiou szerint a megközelítés kiterjeszthető az agrármérnökök irányába is. Ezek a fejlesztések ugyanis az egyes termelőknek túl drágák, de az agronómusokkal való együttműködés a fenntarthatóság felé mozdítja el a mezőgazdaságot – jósolta a szakember - írja iotzona.hu.