A bourn out szindróma kialakulásában szerepet játszhat az elismerés hiánya, mely vonatkozik az anyagi jellegű juttatásokra, az alacsony jövedelemre, illetve az erkölcsi elismerés elmaradására. A túlságosan hosszú munkaidő, az extra igénybevétel melletti nagy felelősség is kockázati tényező.
Veszélyeztetettebbek az egyedül dolgozók, akiknek nincs lehetőségük szakmai tapasztalatcserére, és nem kapnak visszajelzést tevékenységükről.
Az elégtelen intézményi támogatás, a vezetőség segítő-motiváló jelenlétének hiánya, a karrierépítési lehetőségek korlátozottsága, az adminisztratív terhek nagy aránya az effektív munkához képest szintén probléma forrása lehet.
Mit tehetünk a krónikus kiégés ellen?
Mozdulj meg!
A mozgás öröme felpezsdíti a szervezetet, és egyensúlyba hozza a felborult hormonháztartást. Ugyanis a kiégés nem csak a környezet okozta hatások miatt súlyosbodik el. A szervezetben a stressz-hormonok ilyen túlzott mennyiségben vannak jelen. A sport viszont adrenalint és endorfint szabadít fel, amin lenyomja a stressz-hormonokat és stabilizálja az agyat, miközben újra egyensúlyba hozza a testet.
Meditálj
Nem kell semmi extrára gondolni. Pusztán naponta szánj öt percet magadra. Feküdj le az ágyadra és lélegezz. Először a hasadba, majd a mellkasodba lélegezz. Próbáld kizárni a külső ingereket, és figyelj oda a belső hangokra.
Aludj!
Napi harminc perccel több alvás csodákra képes. Ha van lehetőséged rá, akkor add meg szervezetednek, amire vágyik. Limitáld az alvásmennyiséget, mert a 20-30 pernél több pihenés után csak fáradtabban kelsz fel.
Kapcsolj ki!
Szakadj el az online tértől. A virtuális tér elszívja az ember energiáját. Összpontosítsunk arra, ami boldoggá tesz. Hidd el, kis idő után érezni fogod, mennyivel könnyebb lesz a lelkednek, ha nem szembesülsz állandóan a látszatboldogság-fotókkal.