A „Váltson ólommentesre!” kampány 2018 tavaszán kezdődött – mondta Vargha Márta, az Országos Közegészségügyi Intézet (OKI) vízhigiénés osztályának vezetője a hirado.hu megkeresésére. A programban lehetőséget biztosítanak arra, hogy a lakosság köréből bárki bevizsgáltathassa az ivóvize ólomtartalmát. Magasabb ólomtartalom észlelése esetén a szakemberek gyakorlati tanácsokat adnak a teendőkről. Eddig több százan csatlakoztak a kampányhoz.
Felmérik, hol a legmagasabb a víz ólomtartalma
Az osztályvezető megjegyezte, hogy jelenleg nem lehet helyzetképet adni, hogy mennyire ólmos az ivóvíz Magyarországon, mivel ez a nehézfém alapvetően az épületek belső hálózatából, az ólomból készült csövekből vagy szerelvényekből oldódik bele az ivóvízbe. Így nemcsak településről településre, de akár egy házon belül lakásról lakásra is változhat a mennyisége.
A jelenleg is futó projektek egyik célja épp az, hogy a szakértők felmérjék, melyek azok a területek, amelyek leginkább érintettek, és az ország mely pontjain kell a legnagyobb figyelmet fordítani az ólomszennyezés megelőzésre – tette hozzá.
Elhangzott: az ólomból készült csöveket leginkább 1945-ig építettek be az ivóvízhálózatokba. Kisebb mértékben még az 1970-es évekig is előfordult a használata. Ahol ennél később építették ki vagy újították fel az ivóvízhálózatot, ott nem kell a problémával számolni.
Reggelente érdemes folyatni a csapot
Az ólomtartalmú csapvíznek nincs különös íze vagy szaga, az egészségkárosító anyag jelenléte biztosan csak vízvizsgálattal mutatható ki. Viszont, ha kiderül, hogy ólomcső található a hálózatunkban, nem kell rögtön cserére gondolni, bár végleges megoldást csak az jelent.
De addig is, a víz kifolyatásával jelentősen lecsökkenthetjük ezt a szintet – magyarázta a szakértő. A friss víznek kisebb az ólomtartalma, mintha órák óta pangna a vezetékben. A kifolyatott víz háztartási célra – mosogatás, takarítás vagy dísznövények locsolása – korlátlanul felhasználható. Továbbá fontos az is, hogy hideg vizet igyunk, mert az ólom jobban oldódik meleg vízben. Vargha Márta felhívta arra a figyelmet, hogy a forralás nem csökkenti a víz ólomtartalmát.
A várandósok és a kisgyermekek egészségére jelent veszélyt
Az ólom leginkább a magzatokra és a három év alatti kisgyermekekre jelent veszélyt. A szervezetbe bekerülő ólom az ő esetükben a szellemi fejlődést akadályozhatja. Több vizsgálat során figyeltek meg összefüggéseket az alacsonyabb intelligencia és a vér magasabb ólomtartalma között. Felnőtteknél az ivóvíz által a szervezetbe kerülő ólomnak nincs kimutatható hatása.
A kormányhivataloknál is kérhető mintavételi csomag
A projekthez csatlakozni kívánók az e-mail-címen jelentkezhetnek. A vidékiek postai úton igényelhetnek az OKI-tól mintavételi csomagot. De a legtöbb megyében az illetékes kormányhivatalok is részt vesznek a programban, és szintén díjmenetesen osztanak mintavételi csomagokat.
A szakértő felhívta arra a figyelmet, hogy bármilyen edénybe nem lehet mintát venni, csakis az használható fel, amelyet az intézet kibocsátott e célból. A csomagban használati útmutató is található, hogy miként kell mintát venni. A mintákat az Országos Közegészségügyi Intézet munkatársai díjmenetesen elszállítják a kormányhivatalokból.
Vargha Márta elmondta, hogy a kampánynak lesz egy második, kiegészítő köre is, így még sokaknak lesz alkalma csatlakozni hozzá.