Sok európai városhoz hasonlóan az utóbbi években Magyarországon is meghatározóvá vált az ingatlanpiacon a rövid távú lakáskiadás – mondta Horváth Áron, az Eltinga Ingatlanpiaci Kutatóközpont vezetője. Kifejtette: az Airbnb-re jellemző, hogy területileg koncentrálódott, tehát Budapest belvárosában nőtt meg főként a kereslet. Azok, akik a belvárosban, rövid távú szálláskiadásra alkalmas lakásban laktak, szembesültek vele, hogy egy jó befektetői ajánlat esetén érdemesebb elköltözni, és belevágni az Airbnb-be – fogalmazott a vezető.
Amennyiben valaki időben szállt be a piacra, akár 7-8 százalékos hozamot is elérhetett – vélik a szakértők. A legjobban a válság idején vásárolt ingatlanok tulajdonosai kerestek.
Megéri a rövid távú lakáskiadás
Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetője a műsorban kifejtette: a befektetési hozamok erőteljesen estek, és ha valakinek volt 30-50 netán 100 millió forintja, az elgondolkozott azon, hogy inkább az ingatlanszektorban keresi ennek a pénznek a helyét.
Egy felmérés szerint az Airbnb-n kiadott otthonok több mint felét olyan tulajdonosok üzemeltetik, akik egyszerre két vagy több lakást adnak ki. Megközelítőleg háromszáz olyan ingatlantulajdonos van, aki tíz,vagy ennél is több lakással rendelkezik.
Soóki-Tóth Gábor szerint Budapesten, a Nagykörúton a legfrekventáltabb ez a piac.
Kedvezményes az adózás
2018 januárjától könnyebbség, hogy egy helyett már három ingatlanra is vonatkozhat az úgynevezett átalányadózás rendszere.
Siklós Márta, a Leitnerleitner Könyvvizsgáló és Tanácsadó Kft. vezető tanácsadója elmondta: a tételes átalányadózás egy olyan lehetőség, ami egyszerűvé teszi az adózást. Ennek lényege, hogy az ingatlanban lévő szobánként évente 38 400 forint átalányadó megfizetésével mentesül az adózó minden további adófizetési kötelezettség alól.
Az ingatlanpiaci elemzők számításai szerint ha valaki befektetési céllal adja ki otthonát, az átlagos havi jövedelem egyetlen lakás esetén akár a 186 ezer forintot is elérheti.