A fenyőmag színe a napraforgómaghoz hasonló, világos, krémszínű. Alakja hosszúkás, csepp alakú. A mag a fenyő tobozának termése, melyet szüretelés során, kézzel kaparnak ki a tobozokból.
A tobozban maradt magokat kemencébe pattogtatják ki, majd feltörik a tobozt és leforrázzák. Mivel ez az eljárás aprólékos és hosszadalmas, ebből eredendően a fenyőmag drága ételnek számít hazánkban.
A fenyőmag élettani hatása rendkívül kedvező, már egyetlen szem is tele van értékes vitaminokkal, telítetlen zsírsavakkal, antioxidánsokkal. Fogyasztásával csökkenthetjük a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását, valamint a magas vérnyomást.
Sokan bizonyára nem is gondolnák, hogy a fenyőmag zsírsavjai egy „cholecystokinin” hormonnak köszönhetően kiválóan beindítják a fogyást. Miközben jóllakottság érzést kelt.
Nem csak a fogyókúrázóknak ajánlott, hiszen a fenyőmag a bőrre és a hajra is jó hatással van. A nagy mennyiségű vitamin, ásványi anyag és antioxidáns tartalma miatt, kiválóan használható a bőrápolásra.
Az E-vitamin és az antioxidánsok késleltetik az öregedési folyamatokat, ezen felül bőrnyugtató és regeneráló hatással is bír. Gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően a fenyőmag az érzékeny bőrtípusúaknak is kiváló. Nem csak táplálja a bőrt, de meggátolja a különböző bőrproblémák kialakulását, valamint hatékonyan hidratál. A nyers fenyőmagból készíthetünk bőrradírt, mely eltávolítja a bőrről az elhalt hámsejteket, valamint hidratál, így azonnali megnyugvást nyújt a bőrnek.
A bőrön kívül a hajra is jótékony hatással van. Vitamintartalma miatt elősegíti a hajnövekedést, hozzájárul a fejbőr normál állapotának kialakításához. Óv a hajhullás ellen. Nagy mennyiségű protein tartalma miatt erőssé, fényessé és ellenállóvá teszi a hajat.
Fontos tudni, hogy a fenyőmag nem tárolható sokáig, ugyanis magas zsírtartalma miatt, könnyen megsavanyodik. Vásárlása során vigyázzon, hogy soha ne vegyen avas szagú fenyőmagot. Egy hónapig tárolható száraz, hűvös helyen. Fagyasztott állapotban, hónapokig is megőrzi frissességét.