Ők a Kaspersky Lab legfrissebb kutatása szerint jobban is értenek kiberbiztonsághoz, mint partnerük. De érdemes vigyázni, a közösen használt, csatlakoztatott készülék könnyen adat-, vagy pénzvesztéshez vezethet – még a tudatosabb félnek is.
Partnerünk akár önkéntelenül is veszélybe sodorhatja a digitális életünket – beleértve a készülékeket, az adatokat, és az aktivitásokat is, azaz minden olyan digitális dolgot, amelyet megosztunk partnerünkkel.
A tanulmány megállapította, hogy a párok 82%-a megosztja egymással a készülékeiket, 77%-kuk pedig közösen használ olyan online fiókokat t is, mint például webshopot, bankot, vagy stream szolgáltató oldalakat.
A Kaspersky Lab az alábbi egyszerű lépések betartását javasolja a párkapcsolatban élőknek:
1. Megosztás: mielőtt elkezdik egymás készülékeit és fiókjait használni, fektessenek le egyértelmű szabályokat arról, hogy mi az, amit meg lehet osztani egymásról.
2. Kérdezés: ne féljenek segítséget kérni egymástól, főleg, ha valaki nagyobb tudással rendelkezik az internetes biztonságról. Biztosítsuk társunkat arról, hogy bátran kérhet segítséget és fordítva is, ha gondunk van, kérjünk megoldási javaslatot mindig.
3. Szabályok: határozzanak meg olyan internetes biztonsági alapelveket, amelyek mindkét fél számára betarthatóak – például ne csatlakozzanak védelem nélküli wi-fi hálózatra, ne töltsenek le ismeretlen helyről származó fájlokat.
4. Védelem: használjanak hatékony és eredményes biztonsági megoldást.
A megkérdezettek 57%-a vallotta be, hogy magát kibertudatosabbnak tartja, mint partnerét, a férfiak között ez az arány magasabb, náluk 75% gondolja ezt.
Azok, akik a kapcsolatban úgy érzik, jobban értenek a digitális világhoz, rendszeresen segítenek társaiknak technológiai kérdésekben, a tanulmányban részt vevők 94%-a számolt be erről.
Azonban olyan is előfordul, hogy nem kívánt segítségről van szó, ezért nem meglepő, hogy minden harmadik ember nem is kér inkább segítséget, ha épp online gondjuk akadt.
A tanulmány szerint ezek az online problémák akár mindennaposak is lehetnek, mivel sokan nem fordítanak kellő figyelmet a biztonságra az online jelenlét során. Például sokan úgy csatlakoznak egy wi-fi hálózatra, hogy nem ellenőrzik a biztonsági beállításokat (58%), ismeretlen honlapról származó fájlt töltenek le (41%), őrizetlenül hagyják készülékeiket nyilvános helyen (32%). Ezek a figyelmetlenségek mind veszélyeztethetik a készülékeket és az azokon tárolt adatokat.
Ezek a különbségek akár problémát is jelenthetnek egy kapcsolatban – a kibertudatos felhasználók 28%-a panaszkodott arra, hogy több problémája is akadt a készülékeikkel és online fiókjaikkal, mióta azokat megosztják társaikkal.
Olyan speciális problémák is megjelentek, mint például a készülékek sérültek (30%); véletlenül malware-rel fertőzték meg (24%); véletlenül vagy szándékosan, de a másik beleegyezése nélkül adatokat osztottak meg (18%); vagy pénzügyi visszaélés áldozatai lettek (16%).
Magyarország is részt vett a kutatásokban, összesen 1000 fő részvételével. Az eredmények szerint a magyaroknak több, mint a fele egyáltalán nem használja közösen partnerével az internetre csatlakoztatott készülékeket (55,1%), és egyharmada oszt meg egy készüléket (33,8%), főként a számítógépet. A válaszadók 62%-a használ közös online fiókot, amelyek nagyrészt pénzügyi szolgáltatással kapcsolatosak. 37% pedig semmilyen online fiókot nem oszt meg társával.