Jump to content

A 4 leggyakoribb ok, amiért felébredünk éjszaka

2018. 01. 29. 17:15

Egy-egy éjszakai megébredés még teljesen normális. De vajon mely dolgok azok, amelyek miatt hátra hagyjuk a meleg fészket? Nem, nem a pisilés az egyetlen ok.

A National Sleep Foundation közleménye szerint a tizenévesek alvásigénye napi 9 óra, a felnőtteké 7-9 óra. Az alvásigény az életkor előrehaladtával csökken. A „Whitehall II” kutatás eredményei szerint a 35 és 55 év közöttiek számára az ideális alvásidő 7 óra (a hat óránál kevesebbet és a 8 óránál többet alvók rosszabbul teljesítettek a szellemi feladatok megoldásában).

A napi ritmust cirkadián ritmusnak is nevezik. Jelenlegi tudásunk szerint az emlősökben a napi ritmust az agyban lévő agyalapon elhelyezkedő mag vezérli, amely a hipotalamusz előtt helyezkedik el. Ennek működését a melatonin nevű hormon befolyásolja, amely többek között a szívritmusra is hatással van. Kutatások szerint a szervezetben lévő túl kevés melatonin emeli a vérnyomás értékét.

A reggeli fény a becsukott szemen keresztül az agyba jut, és ott az SCN a tobozmirigy melatonintermelését csökkenti, ezáltal elősegíti a szervezet ébredését. Sötétségben a folyamat fordított módon játszódik le: a fény hiánya a tobozmirigy stimulálásával növeli a melatonin termelését, ez pedig elősegíti az elalvást.

Az alvási problémák sokszor azzal függnek össze, hogy a szervezet belső órája és a külvilág órája nincs egymással szinkronban (ez könnyen előállhat például éjszakai műszak esetén, vagy időzónákat keresztező utazás alkalmával (a jelenség neve: jetlag), de a Föld körül keringő űrhajósokon is megfigyelhető).

A kialvatlanság rontja az ember teljesítőképességét, növeli a balesetek kockázatát és csökkenti az immunrendszer védekező képességét. Mégis van, hogy megébredünk az éjszaka közepén, sokszor úgy megszakítva az alvást, hogy annak folytatása nehézkessé válik, és a pihenés helyett, csak a forgolódás jut részünkül. De lássuk, mi az, ami ébren tart az éjjel.

Szesz

Legyen szó bármilyen alkoholról, az bizony beleavatkozik a szervezet biológiai órájába. Tény ugyan, hogy álmosabbak leszünk tőle, viszont az alkohol a szervezetre gyakorolt hatása miatt rosszabb minőségű alvást tesz lehetővé. Nem véletlen, hogy egy átmulatott éjszaka után nem épp kipihenten kelünk fel.

A megoldás? Az utolsó pohár szesz elfogyasztása és a lefekvés között teljen el legalább három óra.

Kékfény

A tévé, a telefon vagy az ágyból történő kütyünyomkodás szintén azt eredményezheti, hogy nehezen alszunk el, illetve nem alszunk mélyen. Ezen kívül a kékfény az agyban az az érzetet kelti, hogy nappal van, így megzavarja az alvás-ébrenlét ciklusunkat.

Kevesebb melatonin hormon termelődik, így az alvás és a mélyalvás nehézkesebb lesz.

Vizelési inger

Nem, nem hagyható le a listáról. De a szerencsésebbek megússzák a mosdóba kimászkálást, ami után szintén nehéz visszaaludni.

Felforr a test

A testhőmérséklet a pihentető alvás kulcsa. A túl magas testhő ugyanis ébredésre sarkall, amit a szoba túl maga hőfoka válthat ki. A meztelenül alvás segíthet az ideális hőmegtartásban, ami a megfelelő alvásminőséghez és a megszakítás mentes alváshoz vezethet.

(Forrás: hazesotthon.hu | Kép: pixabay.com)