Az okosotthon kifejezés lényegében az egymással kommunikáló, távolról is irányítható rendszereket jelenti. Itthon még nem éli virágkorát az okosotthon forradalom, ám Amerikában például már elképzelhetetlen az élet a technológia nélkül.
Az intelligens otthon csak a gazdagok kiváltsága?
Okossá két módon tehetők az otthonok: a ház első alapkövétől kezdve az utolsóig a smart technológia jegyében zajlik az építés vagy utólag okosítható a ház, némi anyagi ráfordítással. Noha itthon jellemzően a luxusházakban található smart technológia, sőt azok alapvető felszereltségét képzi, az alacsonyabb komfortfokozatú házakban is találhatók okosrendszerek.
Az intelligens technológia utólagos beépítése körülbelül 600-700 ezer forint közé tehető, és általában a fűtésrendszer, a villanyhálózatok, a redőny illetve a riasztó távolról történő kezelése valamint ezen rendszerek egymással való kommunikációját jelenti. Viszont, ha egy ház az alapoktól kezdve smart technológiával van ellátva, annak költsége 10 millió forintra rúghat.
A Smart Home előnyei
A jelentős anyagi ráfordítás idővel megtérül, sőt! Nem csak a pénztárcánknak teszünk jót azzal, hogy intelligenssé tesszünk az otthonunkat, hanem a környezetnek is. Az okosotthonok ugyanis kisebb ökológiai lábnyomot hagynak hátra, és a környezetre rótt terhelésük is jóval kevesebb, mit a „hagyományos” házaké.
Mégis legnagyobb előnyeként a fűtés- és hűtésrendszert szokták emlegetni, nem véletlenül. A helyiségenkénti fűtésszabályzással bármilyen típusú fűtés esetén komoly megtakarítást érhetünk el hosszú távon, sőt az ideális hőfelhasználást a távolról vezérelhető fűtőrendszer is támogatja.
Áramhasznosítás
Hasonlóan a távolról vezérelhető fűtőrendszerhez, az áramkörök is irányíthatóvá válnak, akár a munkahelyről. Ha egy lámpa égve maradt, netán a tévét felejtettük el lekapcsolni, mindezt egyetlen mozdulattal megtehetjük utólag, bárhonnan. Ezzel rengeteg energiát és pénzt spórolhatunk meg.
Okos menedzsment
Az okosotthonok képesek arra, hogy nyomon kövesség a fogyasztásunk, sőt bizonyos mérőórák lekapcsolására vagy a víz elzárására is képesek. Vízfogyasztásnál, épületi hibánál a rendszer szól a tulajdonosának, ezáltal minimalizálva a hiba felkutatásáig eltelt időt és ezzel az okozott kár pénzbeli mennyiségét is.
Megóv a balesettől is
Számos háztartási balesetnek vagyunk kitéve nap, mint nap. Az okosotthonok viszont minimalizálják ezek előfordulását. Például, ha a konyhában a tűzhely bekapcsolva maradt, és fennáll a tűzveszély a smart rendszer automatikusan lekapcsolja azt, valamint erősebb fokozatra állítja a szellőztetőrendszert vagy kinyitja az ablakokat és értesíti a tulajdonost. De hasonlóan jár el akkor is, ha szénmonoxidmérgezés gyanúja áll fenn.
A teljesség igénye nélkül az okosotthonok legelőnyösebb tulajdonságait vettük górcső alá, amelyek már jócskán elegek ahhoz, hogy az ember elgondolkodjon a smart technológia mindennapi hasznosságán.