Jump to content

A csodatevő csalán

2017. 06. 07. 12:30

Sokan a csalánra csak, mint kellemetlen csípős növényre gondolnak, amely az erdőben séta vagy túrázás közben égető csípős fájdalmat tud okozni. Ám, ez a növény az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk, amely számtalan betegségre és probléma nyújt megoldás már több száz éve.

A csalán 30 cm-től egészen 1-1,5 méter magasságik is megnőhet, de néha ember nagyságú csalánerdővel is találkozunk. Levelei tojásdad alakúak keresztben átellenesen álnak egymással szemben. Bár nálunk, mint gyomnövény van számon tartva régen nagymamáink még ültették és szaporították a kertben, hiszen az egyik leghasznosabb gyógynövényünk egyben.
Mitől is csíp a csalán?

A növény leveleinek és szárán apró kis csalánszőrök találhatók, amelyek ha letörnek, hangyasavat juttatnak a bőrbe, és ez okozza az égető viszkető szúrós fájdalmat. Állítólag az indián asszonyok még a terhesség alatt is fogyasztották a csalánt, mert erősített a magzatot, és megkönnyíti a szülést.

Óvatosan a szedésével!
Ha az erdőben vagy a réten csalánt szeretnénk szedni, a legjobb, ha kesztyűt húzunk és így szedjük le a friss leveleket és hajtásokat. A növény frissen, de akár szárítva is felhasználható, sokáig eltartható. Ihatjuk teának, használhatjuk borogatásként, tinktúraként, de reumás betegségre közvetlenül a fájó testrészre téve.

Mire jó?
Ültethetjük kertünkbe vagy egy cserépbe, nagyon hasznos gyógynövényünk válik belőle. Talán nincs is olyan betegség, amelyre a csalán valamilyen formában ne hozna enyhülést. Legismertebb gyógyhatása a magas vízhajtó hatása, ebben az esetben igyunk csalánteát kúraszerűen, de minden hónap után hagyjunk ki legalább 1hét szünetet. A kúra alatt szedjünk kálium tablettát, mert a vízhajtó hatása révén kiüríti a szervezetünkből a káliumot, ami izomgörcshöz, szédüléshez vezet.
A csalánban sok az A –provitamin, ami segít megőrizni a bőr szépségét, és rugalmasságát, hatásos a korpás fejbőr ellen és a hajhullást is csökkenti. De emellett magas a C-vitamin tartalma is, általános élénkítő és erősítő hatású az immunrendszerünkre, javítja a vérkeringést, csökkenti a magas vércukorszintet, vértisztító és vérzéscsillapító is.

A csalánfőzet jó hatással van az emésztő rendszerünkre, az epére, a májra, a vesére, és gyulladáscsökkentő hatása is kiemelkedő. A frissen szedett csalánlevél vízben áztatva, majd néhány nap után leszűrve kiváló permetező szer lehet a tetűk és más rovarok ellen növényeinknél.

Így készíts csalánteát!

A csalánteát friss vagy szárított levélből is elkészíthetjük, 4 dl vízhez adjunk 1 kanál csalán levelet, forrázzuk le, majd hagyjuk állni kb. 20 percig. Szűrjük le és fogyasszuk el napi 1x vagy 3 adagban elosztva. Ülő fürdőhöz 7 dl vízhez adjunk 4 nagykanál csalánt, majd forrázzuk le és hagyjuk állni 10 percig és ezt adjuk hozzá a fürdővízhez. Ha a fejbőrünkkel van, problémánk 4 liter vízbe tegyünk 5 maréknyi levelet és forrás után hagyjuk kihűlni, majd ezzel öblítsük le hajunkat. Reumás fájdalmak esetén a fájó testrészt csapkodjuk meg friss csalánnal.
Ám a csalán nem csak, mint gyógynövény, hanem ételként is elkészíthető. Főzhetünk belőle csalánleveset, salátát, vagy főzeléket. Főzés során a csípős érzést okozó vegyültetek eltűnnek, így az étel kellemes és pikáns lesz. Aki tavasszal fáradtnak és túl energiaszegénynek érzi magát, okvetlenül próbáljon ki egy hónapos csalán kúrát, és májusra úgy érzi magát, mint aki újjászülettet.

 

(Forrás: hazesotthon.hu, vakaciozzunk.hu l Kép: pixabay.com)