Országszerte elkezdődött a húsvéti készülődés. Sokan már az ebéd-menüt is összeállították és az alapanyagokat is elkezdték beszerezni. Már csak másfél hét van még az ünnepig, sok üzletben a szokásosnál jóval többen vásárolnak.
Miért kell sonka az ünnepi asztalra?
A húsvét keresztény hitvilág egyik legnagyobb ünnepe, ami egyben a megújulás és a tevesz kezdetének megünneplését is jelenti. Na, de hogy jön ide a sonka?
A hagyományos paraszti családoknál a téli disznóölésekkor készült a sonka, majd tipikusan a kora tavaszi böjt időszakában volt füstölés vagy érlelés alatt. A böjt során azt elfogyasztani nem lehetett, így legelőször húsvétkor kerülhetett a sonka az asztalra. Valószínűleg ez lehet az alapja, hogy ilyen kitüntetett szerepe van. Persze azt se felejtsük el, hogy hajdanán nem volt az mindennapos, hogy az egyszerű családok húst fogyaszthattak volna, pláne nem a sertés legnemesebb részét. Így lett tehát a sonka, az ünnep jelképe.
Nem sajnáljuk rá a pénzt
A hentesek és az iparági szereplők tapasztalatai szerint egyre inkább több pénzt hagyunk a húsvéti sonkára. „A fogyasztók egyre inkább fordulnak ilyenkor a jobb minőségű, drágább, a hagyományos előállítási formák keretei között létrejövő, tehát hagyományos füstölésű, hagyományos érlelésű termékek felé” – fogalmazott Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének társadalmi elnöke.
Húsvétig tart a március közepén elrendelt szezonális ellenőrzés, amelyben a Nébih kiemelten figyeli az élelmiszer- előállítókat és a forgalmazókat is. A hivatal azt javasolja a vásárlóknak, mindenképpen nézzék meg, hogy milyen terméket vásárolnak és olyan helyről tegyék ezt, amelyben megbíznak.
A vásárlási láz pedig annyira magába szippantja a sonkaimádókat, hogy egy átlagos húsvét előtt Magyarországon 6-8 ezer tonnányi füstölt áru fogy el. Ennek több mint fele sonka.
További érdekességekért, bátran keresd fel a Ház és Otthon Facebook oldalát!