Akár elég csak évtizeddel korábbra visszagondolni, amikor házak százezrei váltak rommá másodpercek alatt. A hurrikánok, tájfunok és tsunamik nem kímélték a part menti lakosságot, ahogy azt sem, ami épp az útjukba került.
A természet kiszámíthatatlan, sosem lehet tudni mikor és milyen intenzitással csap le egy-egy újabb jelenség, így csak egyetlen dolgot lehet tenni: felkészülni.
Mivel japánban szinte rendszerint havonta egy-két földrengés borzolja a kedélyeket és a lakásokat így, szinte állandó építkezés zajlik országszerte. S noha a romokból új házak bukkannak elő, az súlyos gazdasági terhet ró az érintett családokra. A sokadik újjáépítést épp ezért már nem lehet bírni, a távol-keleti régió építészei épp ezért más megoldáshoz folyamodtak.
Dome Home
A japán régióban egy-másra kezdek felbukkanni a úgy nevezett Dome házak, amelyek teljesen ellenállóak az időjárás viszontagságainak, ráadásul bármikor szét-és összeszerelhetőek.
A házak struktúrája úgy lett kialakítva, hogy egy EF5-ös tornádó, egy hurrikán vagy épp egy erőteljes földrengés se döntse össze. A stabilitást, az egyensúlyt biztosító búra alak adja, ami más előnnyel is bír: a szél képtelen felkapni azt!
A dome házak természeti katasztrófa-ellenálló képességük mellett környezetbarát kivitelben készültek. Ökológiai lábnyomuk jóval kisebb, mint a hagyományos lakóépületeké, valamint fenntartásuk is költséghatékonyabb. Formája miatt a hőt több ideig keringeti, így télen a fűtési szezonban is le lehet faragni a számla végösszegéből.
Kifejezetten praktikus azok számára, akik sokat költöznek, mert egyszerűen össze-és szétszerelhető, valamint bővíthető. Egy-egy elemmel megtoldva akár új szobát, vagy nagyobb nappalit kapunk. Gyakorlatilag olyan, mint egy „makett” ház. Bármikor bővíthető, anélkül, hogy szét kéne verni a falat vagy épp újravezetékezni az egész kócerájt. A ház egyébként ugyan úgy festhető, burkolható, használható, mint a klasszikus, csak annak minden gyermekbetegségét mellőzi.
Japánban nagy népszerűségnek örvend, egyrészt mobilis mivolta, és az időjárás viszontagságaival szembeni ellenállása miatt. Domo Arigato az első olyan japán „város”, ahol csak dome home-ok találhatók, a helyeik pedig nagyon szeretik házaikat, a Thefiscal Times-nak pedig azt is elárulták, hogy nagyobb biztonságban érzik magukat ezekben a lakásokban, mint korábbi otthonaikban.
További érdekességekért, bátran keresd fel a Ház és Otthon Facebook oldalát!