Ami a jövőt illeti, a repülő autók és repülő deszkák ideje még nem érkezett el, ahogy az önbefűzös cipő is csak a gazdagok kiváltsága egyelőre, ennek ellenére az IBM mégis olyan jövő vizionált az emberiség elé, ami 2017-ben elképzelhetetlennek tűnik.
Öt év múlva
Fél évtized. Ennyi áll rendelkezésére a világnak, hogy beérje lemaradását, ha tartani akarjuk magunkat az amerikai multi tudócsapatának az elképzeléseihez.
Mesterséges intelligencia
Az első dolog, ami szerintük megváltozik majd a jövőben, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazása nagyobb teret nyer. A szakemberek szerint olyan robotok válnak elérhetővé a közeljövőben, amelyek a mindennapi életet is könnyebbé teszik, valamint „gazdájuk” mentális és fizikai egészséget is monitorozzák, s jelzik, ha valami gond van.
Szuperlátás
Az IBM szerint röpke öt éven belül mindenki szuperhős látással fog rendelkezni. Nos tény, hogy léteznek olyan látássegítő lencsék, amelyek más színben láttatják a világot, és a színtévesztők számára sem elérhetetlen már, hogy világot valódi árnyalataiban lássák, akár egy szemüveg vagy tévé segítségével. De a szuperlátást sokkal inkább úgy képzelték el a kutatók, hogy ha mondjuk az ember ködben vezet, akkor a mesterséges intelligenciával ellátott szemüvege észleli azt, és máris átvált egy olyan lencsére, ami a ködben való vezetést egyszerűvé teszi.
A Föld körül rengeteg műhold, teleszkóp kering, amelyek valós időben közvetítenek az épp aktuális helyzetről, amelynek megfigyelésére utasították őket. Például tájékoztatnak a hurrikánok vándorlásáról, a hőingadozásról vagy épp a bűntényekről. Az IBM szerint mindez csak a kezdet, mert a földi és égi egységek olyan rendszerrel lesznek majd összeköthetők, amelyek szinte percre pontosan megjósolják mikor, mi és hol fog történni. A világ összes adathalmaza csatlakoztatva lenne a műholdakra, ezzel létrehozva egy szuperpontos jövőbelátót, a macroscope-ot.
A chip, ami mindent tud
Ha ez az innováció megvalósulna, mi biztosan beszereznénk egyet, és a végre a világ hipochonderei is fellélegeznének. Az alig ujjpercnyi méretű chip már az előtt figyelmeztetne minket romló egészségügyi állapotunkról, hogy mi magunk észrevettük volna a tüneteket. Sőt azok fel sem bukkannának, mert a szerkezet szinte azonnal érzékelné a DNS, a sejtek vagy épp az exoszómák változását.
Okos szenzorok
Valójában ezek már jó ideje az IBM látószögében vannak. Az apró méretű radarok a hőmérsékletváltozást, a gázmozgásokat és egyéb változásokat figyelnének, pontosabban figyelnek, mert ezek már most is működnek. A csavar annyi az egészben, hogy a szenzorok internetes hozzáférést kapnának, így ha olyan problémát észlelnek, amit azonnal meg kellene oldani, képesek lesznek rá.
További érdekességekért, bátran keresd fel a Ház és Otthon Facebook oldalát!