Bele sem gondolunk, mennyi vizet használunk el egy-egy nap során. És nemcsak a mindennapi fogyasztásra kell gondolni, amely a főzéshez, tisztálkodáshoz, öntözéshez szükséges. Például a pólóhoz, amit viselünk, 2700 liter vízre van szükség, a farmerünk 8000 liter vízbe került. Egy darab tojáshoz 20 liter víz szükséges, amíg el nem fogyasztjuk. Sokaknak azonban még ennyi sem jut, hiszen több mint 1 milliárd ember él a Földön egészséges ivóvízhez való hozzáférés nélkül. Figyelembe véve az egyre növekvő vízigényünket és a Föld véges vízkészletét, a tudatos vízfogyasztás a közeljövő egyik legnagyobb kihívása.
A folyó csap installációval és akcióval arra tettek kísérletet a szervezők, hogy felmérjék, mennyire vagyunk tudatosak mindennapi vízhasználatunk során. Sokszor nem csak az természetes számunkra, hogy kiváló minőségű, tiszta vizet ihatunk, hanem az is, hogy bárhol, bármikor és bármennyi elérhető. A Nyugati térre kihelyezett folyamatosan folyó csap mellett több mint ezren mentek el a mintegy 5 órán át tartó kísérlet ideje alatt. Ebből 43-an zárták el azt – azaz minden 24. ember figyelt fel a pazarlásra. Többen megálltak, visszanéztek, nem tudták eldönteni, hogy elzárják-e csapot vagy sem, de végül továbbmentek. Volt, aki ivott is belőle, de aztán mégis hagyta tovább folyni a vizet. A kísérletből kiderült, hogy az idősebbek víztudatosabbak, mint a fiatalok – azok közül, akik elzárták a csapot, 60% a 60 évesnél idősebb korosztályból került ki. De volt olyan turista, kismama, diák és üzletember is, aki nem bírta tétlenül nézni, hogy folyik a víz.
A környezetükre odafigyelő járókelőket apró ajándékkal jutalmazták meg a szervezők, az installációra szerelt monitoron pedig egy kizöldülő fa jelezte, ha valaki odafigyelt a környezetére és elzárta a csapot.
További érdekességekért, bátran keresse fel a Ház és Otthon Facebook oldalát!