A banán nem elfogyasztható részeinek felhasználása a környezetbarát fűtés kulcsa lehetne, amire a nottinghami egyetem kutatói próbálnak megoldást találni. Olyan brikettek előállításán dolgoznak, amelyeket a főzéshez lehetne felhasználni. Számos afrikai országban okoz komoly környezeti károkat a tűzifa gyűjtése. A drága fosszilis tüzelőanyagokat legtöbben nem engedhetik meg maguknak.
A folyamat lényege, hogy szupertechnológiai kütyük nélkül is lehessen banánból tüzelésre alkalmas anyagot előállítni. Ez úgy nézne ki, hogy először a banánhéjat, a rothadt gyümölcsöt és a leveleket pasztává keverik. Angliában ehhez fűrészport adnak, Afrikában ezt szárított banántörzs-morzsalékkal lehetne helyettesíteni. A masszát végül brikettformákba préselik, majd negyvenfokos kemencékben megszárítják.
A banánbrikett hatékonyságát több kísérlettel is igazolták, a tudósok szerint az anyag megfelelő hőt ad le, és égési tulajdonságai is ideálisak.
A környezetbarát energiafelhasználásra nem csak fűtés terén igyekeznek megoldást találni. Számos országban a naperőművek mellett biomassza erőműveket létesítenek, amelyek a legapróbb, haszontalanná vált energiahordozót beolvasztva újra felhasznosítják azt.
További érdekességekért, bátran keresse fel a Ház és Otthon Facebook oldalát!