A hiperspektrális távérzékelés számít a legkifinomultabb megfigyelési eljárásnak. Ezt eredetileg az idegen égitestek, többek között a Mars felszíni anyagainak geokémiai vizsgálatakor vetették be.
A hétköznapokban is használható?
Most azon dolgozik a Xerox kutatóvállalata, a PARC, hogy ezt a különleges technikai vívmányt a hétköznapi tevékenységek szolgálatába állítva mobiltelefonok, és más hordozható eszközök részévé tegye. A hiperspektrális kamerák és az azokhoz kapcsolódó alkalmazások révén - egy hétköznapi példával élve - a felhasználók egyebek közt képesek lesznek megtalálni például a legérettebb gyümölcsöt a bolti polcokon, vagy maguktól kideríthetik, hogy a pultban lévő hal friss, vagy a fagyasztott készletből származik.
De arra is használhatják, hogy egy gyanús anyajegyről részletes információkat tartalmazó felvételt készítsenek, amelyet azonnal továbbküldhetnek az orvosnak elemzésre. Azaz csupa olyan praktikus információt lesznek képesek leszűrni a „távoli letapogatás” bekapcsolásával, amelyek megkönnyíthetik életüket, illetve megkímélhetik őket a bosszúságoktól, bajoktól.
A kutatóközpont fejlesztői most elsősorban azon dolgoznak, hogy a világban jelenleg használt hiperspektrális kamerák méretét radikálisan csökkentsék, úgy, hogy azok képessége egy fikarcnyit se csorbuljon, viszont el is férjenek egy kisméretű mobileszközben. Ugyanakkor arra törekednek, hogy az egyébként rendkívül költséges technológiának az adaptálása semmiképpen se növelje majd meg a készülékek árát.
További érdekességekért, bátran keresse fel a Ház és Otthon Facebook oldalát!
(Kép: tinyhouseliving.com Forrás: hazesotthon.hu/hirado.hu