Zsinórban több súlyos csalással is találkozott az elmúlt pár hétben Nagy Zoltán ingatlanjogász, ráadásul olyanokkal, amelyek nehezen kivédhetőek. Három hét alatt, három hamisított tulajdoni lappal találkozott a praxisában, és más ingatlanos is beszámolt hasonló esetről.
Valaki biztosan rosszul jár
Mint az Etikus Ingatlanosok Egyesületének munkatársa elmondta, az egyik lehetséges csalás, hogy a jogos tulajdonost kitúrják az ingatlanból, miután idegenek hamis papírokkal a saját nevükre íratták azt a földhivatalban. Mindez úgy történik, hogy a tulajdonos nem is tud róla. Ha a csalók a bűncselekménnyel szerzett lakást vagy házat eladják, akkor a vevő nagyon nehéz helyzetbe kerül.
Ekkor a bíróság feladata dönteni, hogy az eredeti tulajdonos vagy a vásárló viselje a veszteséget, ami mindenképpen előáll, ha a csalók eltűnnek a milliókkal, illetve eltüntetik a pénzt, és nem lehet rajtuk behajtani.
Az is előfordult, hogy az eladás előtt kevéssel hamis papírokkal a jelzálogot törölték az ingatlanról. A vevő kifizette a vételárat, aztán szembetalálkozott a zálogjog birtokosával – ez lehet például egy bank –, aki perelni kezdett a jussáért.
Hozzátette, hasonló hamisítós trükkök a kilencvenes években fordultak elő nagyobb számban, aztán visszaszorult a jelenség, most pedig meglepve tapasztalja, hogy rövid idő alatt ismét több ilyenbe belefutott.
Nincs százszázalékos védelem
Nagy Zoltán szerint az efféle csalások ellen nincs százszázalékos védelem, ami ijesztően hangozhat, de utóbbi esetben annyit például érdemes lett volna megtenni, hogy a vevő, illetve az ügyvédje jobban utánanéz a friss törlésnek, felhívja a jogosultat, és megkérdi, valóban megszűnt-e a zálogjoga az ingatlanon.
Persze, ez utólagos tanulság, lehet, hogy még egy tapasztalt ügyvéd sem járt volna el így, miután a tulajdoni lap látszólag rendben volt – tette hozzá.
Szimatolgató kaukázusi, rugalmatlan szomszéd
Az sem mindegy, terhelik-e az ingatlant szolgalmi jogok, például jó, ha még időben kiderül, hogy a szomszédnak biztosítani kell a vezetékfeketést vagy az átjárást a telken. Társasházak esetében a közös kerthasználat sok esetben természetes, ám gyakran problematikus.
Az eladó általában nem köti a vevő orrára, hogy van olyan szomszéd, aki hétvégente oda engedi ki a kaukázusi juhászát szaladgálni, szimatolgatni, vagy nem egyértelmű, hogy füves pihenőhelyként vagy parkolóként használják, esetleg a földszinti lakó saját medencét vagy homokozót készül odatelepíteni.
Beák Attila, a Magyar Ingatlanszövetség elnökségi tagja szerint a lakóközösség összetételére sok vevő rákérdez, nem csak az szólhat a vásárlás ellen, ha antiszociálisak a szomszédok, de az is, ha az érdeklődő azt sejti, rugalmatlan vagy kispénzű a közösség, ezért nehéz lenne bármilyen változtatást, közös beruházást, épületjavítást, karbantartási munkát, felújítást keresztülvinni.
Ha a repedés átlós
Lakás esetén, az ingatlanon lévő terhek mellett, annak szintén érdemes utána nézni, hogy a társasháznak vannak-e adósságai, mert annak rendezése várt költségekkel járhat az új lakó számára is. A rezsinél is tanácsos óvatosnak lenni, nem biztos, hogy az eladó által említett összegek mindenben megfelelnek a valóságnak, ezért hasznos lehet elkérni néhány havi fűtés, villany, gáz- vagy közösköltség-számlát.
Az ingatlan műszaki, statikai állapotát, az építésekor használt anyagokat szakemberrel kell ellenőriztetni, ha a vevő nem akar kellemetlen meglepetéseket. Egy első látásra csinos családi háznak is lehetnek súlyos hibái, amelyeket nem vagy csak nagyon drágán lehet javítani. Komoly bajra figyelmeztethetnek például a falakon futó vékonyabb repedések is. Ha ezek átlósak, akkor lehet, hogy a rossz alapozás miatt süllyed az épület.
További érdekességekért, bátran keresse fel a Ház és Otthon Facebook oldalát!
(Kép: 4szoba.hu Forrás: hazesotthon.hu/hirado.hu)