Az üvegházak ezen változata a Walipini, ami annyit tesz: meleg hely. Nevéhez hűen télen akár 50 fok is lehet a belsejében. Különlegessége, hogy nincs szüksége az állandó magas hőmérséklet fenntartásához lámpákra, hanem csak napsugárzásra.
Az ötlet a Benson Intézet szakembereinek fejéből pattant ki, akik a mezőgazdasági fenntarthatóságot pártolják. Az innováció nem csak természetbarát, de költséghatékony is (250-300 euró), és általa egészséges, tápanyaggal teli zöldségekhez juthatunk akár még télen is. Nagy előnye, hogy házilag is elkészíthető. Ha szeretnéd kipróbálni, mutatjuk lépésről-lépésre a folyamatot.
Az üvegház mélysége 2,5 méter, így addig le kell ásni, majd annak függvényében szélesíteni, hogy mekkora alapterületű házat szeretnél. Tipp: olyan terülten helyezd el, ami napos.
A falépítésnél arra érdemes odafigyelni, hogy az északi részt magasabbra csináld, a délit pedig alacsonyabbra, mert így tudja az épület maximálisan hasznosítani a napsugárzást még télen, nyáron pedig ugyan ezzel a módszerrel kiküszöbölhető a forróság beszorulása. A falak megépítése után kerül fel a fólia vagy az üvegtető. Tipp: a falak V alakban legyenek elhelyezve, mert az védelmet nyújt a beomlással szemben, illetve használj vastagabb fóliát, ami ellenáll az időjárás viszontagságainak. Érdemes árkokat ásni a föld felszínén, hogy az esővizet elvezessük, és ezáltal megakadályozzuk, hogy a víz bejusson a földbe vájt üvegházba. Fontos viszont az, hogy levegős legyen az üvegház, tehát érdemes kisebb lyukakat kialakítani a szerkezet két végén, hogy főként nyáron megfelelően áramolni tudjon a levegő.
A beültetés és termőfölddel való feltöltés előtt szórd meg a talajt tört kaviccsal 30 cm-es vastagságban, mert az elvezeti a felesleges vizet.
További érdekességekért, bátran keresse fel a Ház és Otthon Facebook oldalát!
(Kép: grit.com)