Jump to content

Van, ahol három év alatt duplájára nőttek az árak

2019. 04. 13. 20:45

Az OTP Lakótelep Értéktérképének adatai szerint a lakótelepek népszerűsége továbbra is szárnyal mind a költözni vágyók, mind a befektetők körében. 

Az országban található több száz lakótelep között jó néhány olyan is van, ahol több mint duplájára nőttek az átlagos négyzetméterárak csupán három év alatt. Az árnövekedési rangsor végén sem találni sok olyan helyszínt, ahol 40 százalék alatti a drágulás. Az áremelkedés nem áll meg, a lakótelepi lakás továbbra is kiváló befektetés lehet.

Az OTP Lakótelep Értéktérkép* adataiból kiderült, hogy aki 3-4 évvel ezelőtt lakótelepi lakást vásárolt, az nagyon jól járt, akár lakhatási, akár befektetési szándékkal vette. Aki például a XI. kerületi Lágymányosi lakótelepen vett magának lakást 2015-ben, négyzetméterenként 300 ezer forint alatti átlagáron, annak ma több mint dupla annyit ér az otthona: a remek elhelyezkedésű területen átlagosan 587 ezer forintba kerül egy négyzetméter és ezzel a legdrágább magyarországi lakótelepnek számít.

Vidéki nagyvárosokban is lehetett igen előnyös vételekhez jutni: a tatabányai Dózsakerti lakótelepen például három évvel ezelőtt az átlagos négyzetméterár épp csak átlépte a 100 ezer forintot, ma már 223 ezer forintot kell fizetni ugyanezért. Ezzel Magyarország legnagyobb arányú árnövekedését produkáló kiterjedtebb lakótelepe lett. 

A budapesti és főváros környéki városok mellett a legnagyobb értéknövekedés azokban a vidéki nagyvárosokban tapasztalható, amelyek az elmúlt évek nagyberuházásai és a számos munkalehetőség miatt váltak igen népszerűvé a beköltözők körében. Tatabánya, Debrecen, illetve Kecskemét egyes lakótelepei bőven 80 százalék fölött drágultak az elmúlt három évben. Egerben az ugyanilyen mértékű áremelkedés inkább a korábbi nagyon alacsony ár miatt mehetett végbe. 

"Aki korán felismerte a lakótelepek adta remek befektetési lehetőségeket, ma nagyon boldog lehet, hiszen sok esetben az elmúlt három év alatt megduplázódott lakása értéke. Aki a válság mélypontján vett jó helyen lakótelepi lakást, az elmúlt pár évben ennek árából - minimális hitellel vagy csok-kal kiegészítve - akár már egy külvárosi vagy agglomerációs kertes családi házba is költözhetett" -fogalmazott Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője. Hozzátette: "Természetesen egyáltalán nem mindegy, melyik lakótelepet szemelik ki az érdeklődők, hiszen van, ahol egyáltalán nem térül meg ilyen gyorsan a befektetés. Ezért aki befektetésben gondolkodik, mindenképp forduljon ingatlanszakértőhöz, aki tisztában van a piaci lehetőségekkel!"

A lakótelepi ingatlanárakban továbbra is növekedés várható, bár a drágulás üteme mára lassult. Jelenleg a jól megválasztott lakásvásárlással és kiadással elérhető nettó bérleti hozamok bár csökkennek, a 4-6%-os szint még bőven vonzó lehet a potenciális vásárlók számára. 

*Az OTP Lakótelep Értéktérkép a hazai lakótelepi árakat és ezek változását elemezi 2015 és 2018 első három negyedéve között. Mivel a NAV tranzakciós adatbázisában nincsen megbízható információ az eladott lakások építési módjáról, első körben saját lakótelep adatbázis épült. Szakmai publikációk és térinformatikai módszerek segítségével Budapesten, a 23 megyeszékhelyen és megyei jogú városban, illetve a 37, húszezer főnél népesebb városunkban összesen nagyjából 550, több épületből álló lakótelep lett azonosítva, melyek mintegy 3170 közterületet számláló listája rá lett vezetve a NAV ingatlan-tranzakciós adatbázisára. Mivel ez utóbbi házszámot nem tartalmaz, a lakótelepi elemzés az egyes ingatlanok típus kategorizálásához azt a mintegy 1480 közterületet használta fel, melyeken kizárólag lakótelepi épületek állnak. Az elemzés nem fókuszált kizárólag a paneles építésű telepekre, hanem az összes, iparosított technológiával épült egységet vizsgálta.

(Forrás: hazesotthon.co.hu;OTP Ingatlanpont | Kép: pixabay.com)