Jump to content

A hűtőgép működési elve

2017. 05. 13. 15:30

Az alapelv a párolgással együtt járó hőelvonás. Persze nem ennyi az egész! 

Miközben a hűtőszekrény belsejében elhelyezett csőkígyóban a folyékony hűtőközeg elpárolog, hőt von el a hűtőszekrény belsejéből. A csőkígyó végén lévő kompresszor az elpárologtatott gőzöket elszívja, összesűríti (komprimálja, ezért nevezzük kompresszornak), majd a hűtőkészülék hátoldalán lévő csőkígyóba, a kondenzátorba továbbítja, ahol a nagynyomású hűtőközeggőzök újra cseppfolyósodnak a hűtőszekrényből elvont hőt leadják. A folyékony hűtőközeg a már ismert módon a hűtőgép belsejébe jut, a körfolyamat kezdodik előlről.

Hűtőközegként a Freon 12 (R12) gázt alkalmazták legszívesebben a gyártók, de a hőszigetelések habosítására is a freonszármazék bizonyult a legalkalmasabbnak.

A hűtőgépgyártók gondjai a nyolcvanas években kezdődtek, mikor is egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy Földünk ózonrétegének károsodásáért elsősorban a freonszármazékok a felelősek. A freon legnagyobb ipari felhasználói a kozmetikai cégek (gondoljunk a gyártott sprays flakonok tömegére), valamint a hűtőgépgyártók voltak. A freon és freonszármazékok használatát korlátozó és tiltó montreali egyezmény meglehetősen szigorú menetrendet szabott az aláíróknak, igy nagy lendülettel kezdődött az alternatív gázok kifejlesztése.

Sokáig az R 134 jelű gáz látszott hűtőközegként a befutónak, míg ki nem derült, hogy létezik környezetkárosító hatása (az ún. üvegházhatás létrejöttét erosíti), valamint lényegesen drágább a freonszármazékoknál. Ekkor bukkantak rá német gyártók az R 600 jelű izobutánra, ami minden szempontból ideálisnak tűnt. Miután kőolajszármazék, igy természetes anyag, környezetbarát és nem utolsó sorban a hagyományos freonnál lényegesen olcsóbb. Az apró szépséghiba az, hogy robbanásveszélyes az izobután és a levegő 1:8 koncentrációja. A hűtőközegként alkalmazott 50-80 g töltet hiba esetén elszökve csak a hűtő belsejében okozhat veszélyes koncentrációt, a szoba vagy konyha levegőjébe jutva hígabb az elegy, igy nincs robbanásveszély. 

S mielőtt alaptalanul pánikba esnénk attól, hogy a hűtőgépgyártók robbanásveszélyes készülékeket csempésznek otthonunkba, nézzük végig fürdőszobánkban a piperepolcunkat. A kozmetikai cégek sprays palackjaikban hajtógázként évek óta az izobutánhoz hasonló tulajdonságú propán-bután gázt alkalmazzák.

 

(Forrás: hazesotthon.hu;eon.hu | Kép: pixabay.com)