Jump to content

Ideje felkészülni a télre – 1. rész

2016. 10. 13. 19:00

A téli időszakra már ősszel fel kell készülni. Van néhány olyan teendőnk a ház körül, amelyet az értékeink megóvása érdekében meg kell ejtenünk. A kertes házak esetében kicsit több a dolog, hogy mindent téliesítsünk.

Haladjunk kintről befelé!
Főleg kertes házban fontos figyelni azokra a növényekre, amelyek nem fagytűrők. Ilyenkor már el kell kezdeni gondolkodni egy olyan helyiségen, ahová a mínuszok megérkezése előtt, bevisszük azokat. Nem feltétlen kell fűthető rész, elég, ha egy zárt, fagytól védett helyre telepítjük be a növényeket, ahol átvészelik ezeket, a zord napokat. Fontos dolog, hogy ezek a növények nem vegetálnak télen, ezért rendszeresen gondozni kell őket.

A vízóra, a vízóra akna
A szolgáltató minden évben a hűvös idő eljövetele előtt egy levélben figyelmezteti a családokat a vízórák gondos betakarására, fagyvédelmére. A háztartások nagy részében rendszeresen vannak kinőtt, elnyűtt, szakadt ruhák, rongyok, amiket már nem használunk semmire. Ezek a feleslegessé vált anyagok tökéletesen alkalmasak a vízóra megvédésére. Ez a fél óra alatt elvégezhető munka rengeteg kellemetlenségtől és költségtől kímél meg minket. Az aknát a csövek alatt egy kis söprűvel vagy lapáttal tisztítsuk meg, majd a csöveket egészen az óráig körkörösen burkoljuk be a ruhadarabokkal. Az sem baj, ha utána a maradék rongyokat ráterítjük, mint egy takarót. Az órát szabadon kell hagyni! A fagy nem árt neki, és a szolgáltató emberei télen is ugyan úgy olvassák az óraállást, mint a más időszakokban. Ha letakarjuk, azzal megakadályozzuk a leolvasást.

Az ereszcsatorna
Célszerű az őszi levélhullás után az ereszcsatornát kézzel kitakarítani. A tavaszi, nyári por, a lehullott falevelek nagyon sok bosszúságot tudnak okozni. A kiadós őszi esők után, ha el van tömődve a csatorna nyílása a víz nem, vagy csak nagyon nehezen tud lefolyni. Az eldugult ereszben a megrekedt víz megfagy és szétrepeszti a csatornát. Észre sem vesszük az első olvadásig, mekkora kárt is okoz egy kis víz, de amikor a szakember tavasszal közli a javítás összegét, már elgondolkodunk, lehet, hogy inkább létrát kellett volna venni negyed ennyiért. Nem beszélve a felázott lábazatról és járdáról, a fal alá beszivárgott vízről. Ezeknek a javítása is jelentősen megterheli a pénztárcánkat. Ne sajnáljuk az időt rá, másszunk létrára, kotorjuk ki hamar a szemetet és már nem is lesz gond az olvadó hóval, jéggel.

(Forrás: hazesotthon.hu | flickr.com/képek)