Jump to content

Mit tehetsz az ágyi poloskák ellen?

2018. 04. 27. 20:00

Vajon milyen rovar táplálkozik éjszakánként belőlünk, hogyan lehet ellene tenni, ha már az összes ágyneműnket kimostuk, és az ágyat is alaposan kiporszívóztuk, ám a csípések száma nem csökken.

Vogronics László, a Magyar Kártevőirtók Országos Szövetségének főtitkára kifejtette, sokan ébrednek fel csípésekkel. Manapság leginkább az ágyi poloska keseríti meg a városlakók életét, elszaporodása az utóbbi 10-15 évben világszerte drasztikus méreteket öltött.

Úgynevezett kozmopolita kártevő, gyakorlatilag bárhonnan haza lehet vinni, passzív úton terjed, és amint bekerül a lakásba, gyakorlatilag megtelepedik, mert táplálékát az ember szolgáltatja. 1-2 évig él a nőstény, naponta 2-3 petét rak le, vagyis ez idő alatt nagyon el tudnak szaporodni. Innentől kezdődnek a problémák, az ember reggelente poloskacsípésekkel ébred. Általában a lábakon és karokon találhatók, de háton és hason is. A védekezést a poloskák esetében mindenképpen szakemberre kell bízni - magyarázza.

Az ágyi poloska a szakember elmondása szerint körülbelül lencsényi, szürkésbarna rovar, jól tűri az éhezést, 3-6 hónapig is elél táplálkozás nélkül. Be lehet vinni a lakásba például használt bútorral, a testhőmérséklet, szén-dioxid-kibocsátás, szuszogás észlelésével könnyen megtalálja az embert, vagyis táplálékforrását. Villamoson, közterületeken is össze lehet szedni.

Nagy Éva bőrgyógyász hozzátette, mostanában sok az ágyipoloska-csípés. Az ágyi poloska okozta csípések nagyon viszketnek, a betegek általában kivakarják a sebeket, és bakteriálisan felülfertőződhetnek. Vagyis muszáj megszüntetni a panaszokat, fertőtlenítővel, nyugtató vagy viszketéscsillapító, enyhén szteroidos krémekkel. Csakhogy ha a ház nincsen megtisztítva a poloskától, akkor újrakezdődik az invázió, mivel az ágyi poloska hónapokig elél táplálék nélkül.

Megoldás?

Vogronics László kifejtette, az alapprobléma, hogy az emberek sokszor - rosszul értelmezett szégyenérzet miatt - nem jelzik, poloskáról van szó. Ha viszont ez felvetődik, a kiirtásukat mindenképpen szakemberre kell bízni. Házilag is vannak praktikák, talán a leghasznosabb az aktív porszívózás, nemcsak a földet, hanem az ágyat, a kárpitozott területeket, a falakat, szegélyeket is meg kell tisztítani.

Forró, gőzölő vasalóval is át lehet vasalni a kárpitbútorokat, mert a gőz a petéket is elpusztítja. A Magyarországon ma engedélyezett irtószerek csak a mozgó alakzatra hatnak, vagyis a petéket nem pusztítják el. Ebből kifolyólag hogyha egy lakásban a poloskákat kiirtották, a peték még ott maradnak. 6-8 hét múlva meg kell ismételni a kezelést.

A jó poloskairtás olyan, mint egy tatárdúlás, mert minden bútort szét kell szedni, főképp az ágyneműt, a falak mentén a függönykarnist, a képek hátát stb. Arra is figyelni kell, hogy olyan szakemberhez forduljunk, aki nyomon követhető, mert a poloskainváziót sokan meglovagolják, és nem mindig megfelelő minőségű munkát kap a megrendelő.

A bőrgyógyász szerint nincsen semmiféle, a szúnyogriasztóhoz hasonló megoldás (krém vagy spray). Vogronics László hozzátette, 5-6 csillagos szállodákban is előfordulhat a poloska, mert beviszi a vendég. A zsúfolt világ elősegíti az ilyen rovarok terjedését. A két háború között például Budapest és Berlin volt a legfertőzöttebb terület poloskák szempontjából, a pesti bérlakások 75-80 százaléka fertőzött volt. Manapság is egyre több a poloska, súlyos a probléma. Európában a nemzetközi szervezet külön bizottságot hozott létre a poloskakérdés megoldására, külön eljárásrendje van a védekezésnek.

Nagy Éva kifejtette, az éghajlatváltozással kapcsolatban nem észlelték még újdonságnak ható rovarok megjelenését. Mivel viszont itt a nyár, a szúnyog, a fekete hátú szúnyog, a falusi turizmusban a kutya és macska által hordozott bolhák csípésére is nagyon oda kell figyelni. Bár ezek egyszerűbben kezelhetőek és irthatóak, mint a poloskák, de azért lehetnek szövődményeik.

Egy allergiás alkatú gyerek - például a veleszületett ekcémás - erős reakciót tanúsít már a közönséges szúnyogcsípésre is. A szülő pedig megijed, amikor hólyagok alakulnak ki a szúrt csatornák mentén. Ezeknél a gyerekeknél mindez nagyon gyakori, ha pedig elvakarják, ótvar lehet belőle. Nyáron nagyon sok ilyen gyermek kerül az orvosokhoz, de felnőtt is, mert a betegség fertőző és a szülő is megkapja, ha nem megfelelően fertőtleníti magát.

(Forrás: hazesotthon.co.hu | Kép: pixabay.com)