Jump to content

A gyermekkori elhízás genetikai okait kutatják

2018. 09. 07. 19:00

Magyarországon a 18 év alatti kamaszok 20-25 százaléka elhízott. A tény aggasztó, mert ezeknek a gyerekeknek a 80 százaléka felnőttkorában is túlsúlyos lesz, ami pedig súlyos egészségügyi kockázattal jár.

Egyre gyakoribb a kiskorúak körében

Az orvosok egyelőre még nem tudják a gyermekkori elhízásban szenvedők hány százalékánál húzódnak meg a háttérben genetikai okok, jelenleg is folynak az erre irányuló vizsgálatok – mondta el Szabó András, a Semmelweis Egyetem II. számú Gyermekgyógyászati Klinikájának igazgatója az M1 műsorában. Egyre gyakrabban tapasztalható elhízás a kiskorúak körében. A probléma a gyermekek 20–25, de akár 30 százalékot is érintheti, ugyanis korcsoportonként eltérés mutatkozik. Ennek a tendenciának a növekedése 15–20 éve figyelhető meg. Ez pedig azt jelenti, hogy a lakosság egyre nagyobb része válik elhízottá – tette hozzá a szakorvos.

A gének szerepe is meghatározó lehet

Szabó András megjegyezte, hogy az orvosok úgy gondolják, hogy a környezeti hatások is jelentősek ebből a szempontból, de a gyermekkori elhízásban a genetika szerepe kiemelkedő lehet. Ennek a felderítése zajlik a klinikán abban a hároméves pályázati projektben, amelynek jelenleg az első évében járnak. A vizsgálatsorozatot januárban kezdték, így egyelőre még eredményekről nem tud beszámolni – magyarázta.

A világ más pontjain is zajlanak hasonló vizsgálatok felnőtt pácienseken. A szakorvos hangsúlyozta, hogy korábbi kutatások eredményei alapján tisztában vannak vele, hogy több génnek – vagy a túlműködése vagy az alulműködése révén – is szerepe lehet az elhízásban. Ebből a nagy csoportból igyekeznek a kutatók megtalálni azokat az elemeket, amelyek a gyermekkori elhízásban szerepet játszhatnak. Elhangzott: cél egy olyan módszer kidolgozása, amely hathatós eredményeket hozhat az elhízott gyermekek terápiáját illetően.

Összetett folyamat az elhízás orvoslása

A szakorvos úgy véli, ha egy beteg szembesül azzal, hogy az egészségügyi problémája mögött genetikai okok állnak, akkor az nagy lökést adhat neki ahhoz, hogy törekedjen az állapotának a javítására, és kövesse az orvos utasításait. Ellenkező esetben számolnia kell azzal, hogy 30-40 éves korában rosszabb egészségügyi állapotot tudhat majd magáénak, mint a kortársai.

Elhangzott, hogy az Obezitás Központban pszichológusokat is alkalmaznak, így hangsúlyt fektetnek az elhízás mögött meghúzódó lelki okok feltárására is. A szakemberek igyekeznek megtudni, hogy a gyermekek és fiatalok családjai milyen életmódot folytatnak, és bizalmas kapcsolatot alakítanak ki az elhízott gyermek családtagjaival is. A pszichológus végig kapcsolatban áll a beteggel, és motiválja arra, hogy az ajánlott diétát vagy terápiát ne hagyja abba.

Szabó András kiemelte, hogy egyre inkább bizonyított tény, hogy a féléves vagy éves kontrollvizsgálat nem elegendő, mert az utasításokat és jó tanácsokat egy idő után ellenőrzés nélkül már nem követik a betegek, így sok esetben a gyógyulás időpontja is kitolódik.

Elkerülhető a jojó effektus

A gyermekgyógyászati klinika igazgatója szerint, ha valaki rááll egy szigorú diétára – legyen az zsír- vagy szénhidrátszegény – és mindemellett mozog is, idővel veszít a súlyából. Azonban két-három hónap múlva a szervezet a kalóriamegvonás miatt átáll az alacsonyabb anyagcserére, és így a fogyás lelassul. Ez pszichésen megterhelő lehet a fogyókúrázónak, hiszen annak ellenére nem fogy, hogy többféle élelmiszert is megvon magától. Ilyenkor pedig a csalódottság romba döntheti az addig elért eredményeket is. Azonban ezt az időszakot át kell hidalni – tette hozzá Szabó András.

(Forrás: hazesotthon.co.hu;hirado.hu | Kép: pixabay.com)